2 Mar

Wskazówki na kwestię organizmu – serce

Ciśnienie krwi to nadzwyczaj istotna miara do analizy naszego zdrowia. Zależy ona od pracy mięśnia sercowego a także od giętkości tętnic. Do odmierzenia stanu ciśnienia tętniczego potrzebny bywa odpowiedni sprzęt, jaki rejestruje wartości w mmHg.
Za poprawne wartości dopuszcza się oscylację ciśnienia między 120/80 mmHg. Wiadomym jest, iż każdy organizm bywa odmienny i dla każdego reguła ta może być indywidualna, jednak o tym rozsądza doktor w ciągu profesjonalnej diagnozy.


Miara ciśnienia odbywać się musi w precyzyjnie określonych okolicznościach, ich nie respektowanie może mieć skutek w osiągnięciu zafałszowanego rezultatu. Test musi być przeprowadzany w spokoju, dodatkowo rekomenduje się kilkuminutowy relaks. Najważniejsza bywa pozycja siedząca, z dłonią delikatnie opartą. Należy nie zapominać, żeby przedramię nie było ograniczane poprzez ani jeden rękaw, a nasza ręka winna znajdować się na pułapie serca.

Nasz ściągacz z aparatu powinien być fachowo nałożony, nie może być za luźny ani za obcisły, powinien się znajdować mniej więcej 2 – 3 centymetry nad stawem łokciowym. Najlepiej jest gdy sprawdzianu ciśnienia dopełnia druga osoba, jednak kiedy nie ma tego typu opcji, należy nie zapominać, aby nie napełniać powietrza do mankietu za sprawą ręki na jakiej mierzymy ciśnienie.
Kiedy doktor poleci stałe i systematyczne mierzenie ciśnienia, najlepiej pisać pomiar ciśnienia w dzienniczku. Tego typu dzienniczek przyzwoli nam na zapisywane wyników pomiarów i dodatkowo notowanie pomocnych informacji, jakie mogą być następnie nader pożyteczne dla doktora.


Na początku najkorzystniej bywa wykonywać pomiar ciśnienia kilka razy w trakcie doby. Rankiem, również w czasie pracy, po jedzeniu, a też przed przyjęciem medykamentów, oraz po ich przyjęciu i wieczorem. Przystanie to na dokładną obserwację pracy serca, jednakże gdy całość się ustabilizuje, wystarczą już jedynie 2 lub 3 pomiary codziennie.
Należy troszczyć się o własne zdrowie i kontrolować swoje serce. W takim razie nie warto przepłacać i jeżeli posiadamy wątłe ciśnienie to kupujmy w aptece leki importowane przez handel równoległy – są mniej kosztowne i równie bardzo funkcjonalne.