15 Mar

Psychoterapia coraz potrzebniejsza

Coraz szybsze tempo życia nie oszczędza nikogo. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, często bez możliwości przystanięcia na chwilę refleksji. Płacimy za to mniejszą ilością czasu spędzanego z rodziną, ale przede wszystkim mniejszą ilością czasu dla siebie choćby na najzwyklejszy w świecie odpoczynek.

Stąd też najprawdopodobniej swego rodzaju epidemia wypalenia zawodowego czy chorób takich jak depresja. Szczególnie w tym drugim przypadku najczęściej nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – w końcu to nie jest jesienna chandra czy zwykłe przemęczenie. Tutaj mamy do czynienia z poważną chorobą, która może popchnąć człowieka nawet do samobójstwa. Z zewnątrz depresja może wcale nie sprawiać wrażenia choroby, ludzi z otoczenia mogą uznać, że ktoś po prostu jest leniwy, czy też wymyśla jakieś bzdury, byleby tylko nie pracować tak ciężko jak inni. Jednakże często niezmiernie ważne jest, aby to właśnie ktoś z otoczenia osoby chorej zauważył, że coś jest nie tak i pomógł jej znaleźć specjalistów, dzięki którym uda się podjąć leczenie.
	psychoterapia poznań

W kategorii psychoterapia Poznań – podobnie jak inne większe miasta – może zaoferować wiele możliwości i różnych specjalistów. Również w dużych miastach – mimo ciągle dość zachowawczego i nieufnego podejścia w Polsce do psychoterapii – korzystanie z usług psychoterapeuty nie jest już aż tak bardzo stygmatyzujące. Również my dostrzegamy, że są sytuacje, w których sami ze swoim zdrowiem psychicznym (lub jego brakiem) sobie nie poradzimy. Warto, aby świadomość społeczna w tym zakresie była poszerzana. Pójście do psychoterapeuty powinno być traktowane na równi z odwiedzeniem chociażby kardiologa, internisty czy dentysty – w końcu tu również robimy coś ważnego dla swojego zdrowia i uznawanie tego za powód do wstydu powinno odejść do lamusa.
Świadomość społeczna jest ważna również z tego względu, że człowiek chory np. na depresję potrzebuje wielkiego wsparcia od bliskich mu osób, potrzebuje czuć, że nie zostanie sam tylko dlatego, że zachorował, że jego najbliżsi nie będą się tej jego choroby wstydzić.

Można uznać, że dużo dobrego zrobiły w tym kierunku wyznania znanych osób chorujących na depresję. To one właśnie uświadomiły wielu ludziom, że skoro on/ona też z tym walczy i na dodatek jest w stanie głośno o tym mówić, to ja nie jestem znowu taki nienormalny. Wiele osób mogło zmienić wtedy podejście do choroby swojej czy kogoś bliskiego.