14 Sty

Matura a studia

Kiedy podchodzimy do egzaminu dojrzałości, czyli powszechnie znanej matury, nie do końca wiemy, co tak naprawdę chcielibyśmy robić w naszym dorosłym życiu i jaki zawód wykonywać. Jest to o tyle problematyczne, ponieważ musimy podjąć decyzję o tym, jakie przedmioty na maturze będziemy zdawać, czy będą to jedynie te podstawowe, czy może chcielibyśmy się sprawdzić również na poziomie rozszerzonym, zdając na przykład geografię, czy biologię. Tak naprawdę to, jakie przedmioty powinniśmy zdawać na maturze, jest uzależnione od tego jaki kierunek studiów wybierzemy.
	archeolog siedlce

Jeżeli zdecydujemy się studiować kierunki ścisłe, to głównie interesować nas będą przedmioty ścisłe takie jak matematyka, fizyka czy chemia. W przypadku humanistów, którzy będą stawiać właśnie na kierunki humanistyczne, takie jak psychologia, historia, czy na przykład polonistyka, raczej na maturze wskazanym będzie zdawanie przedmiotów takich jak historia, język polski, czy wiedza o społeczeństwie. Niektórzy maturzyści również marzą o tym aby studiować język obcy, wówczas najlepiej by było, gdyby zdawali maturę na poziomie rozszerzonym właśnie z danego języka, który chcieliby studiować. Są również i takie osoby, dla których pospolite kierunki nie są szczególnie interesujące, w związku z czym wybierają coś nietuzinkowego.

Część z nich widzi siebie w przyszłości jako archeolog Siedlce, inni chcieliby studiować medycynę i leczyć ludzi, a jeszcze inni chcieliby pracować w organizacjach międzynarodowych. W związku z powyższym jak widać, zainteresowania są różnorodne jednak warto wziąć pod uwagę jedną istotną kwestię. Trudno jest podejmować decyzję o całym swoim dorosłym życiu, będąc tak młodą osobą, której osobowość wciąż się zmienia. Jest to również zauważalne po ukończeniu studiów, gdyż wiele osób zmienia zainteresowania i swoją pracę zawodową rozpoczyna w zupełnie innym obszarze niż zdobyte przez nich wykształcenie. Bardzo często nacisk na dany kierunek studiów kładą rodzice, spełniając przez to swoje marzenia, a niekoniecznie marzenia swoich dzieci.