28 Sie

czy warto robić badania DNA?

Badania genetyczne to specjalistyczny rodzaj badań, związany z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów struktur ciała umożliwia na dokładne określenie znacznej ilości rzeczy. Przeprowadza się je między innymi po to, aby stwierdzić, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na specjalny typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają ocenić ryzyko określonej choroby nowotworowej, ale powinno się pamiętać, że nawet rezultat ujemny nie jest w stanie definitywnie wykluczyć zachorowania na nowotwór. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, wszak także styl egzystowania pacjenta,np. palenie papierosów, odżywianie się w niewłaściwy sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, jaka zdoła zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału genetycznego DNA – poszukuje się w niej zmiany mogące przyczyniać się na rozrost schorzeń genetycznych.
Testy wykonać można na kilkadziesiąt typów nowotworów, wobec tego jest znaczna szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się zwalczyć raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadziła je osoba całościowo zdrowa, w której rodzinie nie odnotowano przypadków nowotworów – badanie tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


badania Prenatalne GENETYCZNE robione są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne jednostki. Poniektóre przypadki refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia – indeks refundowanych badań genetycznych znajduje się w każdej placówce medycznej prowadzące tego rodzaju testy. Warto uświadomić sobie, że prócz samych badań genetycznych istnieją także poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Wypada je odwiedzić w przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka.